Trávnik realizuje GREEN BARON výsevom alebo ukladaním trávnych kobercov. Výber závisí od konkrétnych požiadaviek, pričom väčšinou rozhoduje čas a cena. Na menej používané plochy možno výsevom inštalovať trávnik v štýle kvitnúcej lúky. Výber druhu trávnika závisí od účelu jeho využívania.

2 1

Po uložení trávnych kobercov plní trávnik svoju funkciu okamžite. Rovnaká kvalita sa pri trávnikoch zakladaných výsevom dosahuje po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Cena ukladaných trávnikov býva zhruba dvojnásobná ako cena vysievaných.

Pred zakladaním trávnika sa kvalitne pripraví podklad. Nejde len o povrchovú vrstvu, ale o pôdu do hĺbky aspoň 10 až 20 cm . Pred výsevom semena alebo uložením koberca sa ako záverečná povrchová vrstva používa kvalitná, jemne preosiata zemina, ktorá sa obohacuje o živiny potrebné na zdravý vývoj trávnika.

Pre zakladanie trávniku výsevom GREEN BARON používa kvalitné trávne semeno od renomovaných dodávateľov. Zároveň sa vyberá taký druh semena, aby budúci trávnik vyhovoval požiadavkám, ktoré sa naň budú klásť (napríklad na voľný pohyb, šport, na lúku). Siatie sa vykonáva pomocou príslušných mechanizmov, dosievanie ručne.

4 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 5

Pre zakladanie trávnikov ukladaním trávnych kobercov GREEN BARON používa kvalitný materiál od spoľahlivých dodávateľov. Pri výbere dodávateľa sa zvažuje aj vzdialenosť od miesta ukladania – tak, aby sa pre majiteľa záhrady optimalizovali dopravné náklady. Trávnik sa uloží presne do tvaru vyznačenom v projekte, prípadne upravenom budúcim používateľom. Súčasťou úkonu je uvalcovanie a orezanie okrajov trávnika.

S cieľom dosiahnuť želaný účinok sa od majiteľa záhrady očakáva, že zabezpečí pravidelné zalievanie založeného trávnika, pretože to je pre jeho začiatočný vývoj najdôležitejšie. Najlepším riešením je, ak sa pred založením trávnika inštaloval v záhrade závlahový systém.

Majiteľ záhrady dostane poučenie o starostlivosť o trávnik. V ostatných úkonoch mu GREEN BARON poradí, alebo si túto službu môže objednať (napríklad hnojenie, odburiňovanie, prevzdušňovanie).

 


CHOROBY TRÁVNIKA

Pleseň snežná – je to jedna z najrozšírenejších chorôb trávnika. Prejavuje sa v podobe nepravidelných škvŕn tvorených mycéliom belavej až naružovelej farby. Objavujú sa na jar po roztopení snehu.

Ochranu môžeme zabezpečiť preventívnym postrekom už na jeseň. Choroba zriedka ničí celé rastliny, preto nechemická ochrana spočíva vo vytvorení dobrých podmienok na regeneráciu porastu – vyhrabať odumretú plochu z trávnika, prevzdušniť poškodené miesta a poprípade aplikujeme postrek s účinnou látkou ipridione, azoxystrobin alebo carbendazim. Pri troche trpezlivosti pomôže teplé počasie.

V prípade silného napadnutia urobiť dosev prázdnych miest.

Faktory spustenia hniloby:

Nadbytok organickej hmoty, sneh na nezamrznutej poraste , dlhotrvajúca snehová prikrývka , neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň.

 


Palušková hniloba – hubovitá choroba vyskytujúca sa po roztopení snehu na trávniku. Je podobná plesni snežnej. Prejavuje sa drobnými skleróciami

svetlej, neskôr tmavej farby o veľkosti zrniek piesku. Vytvára kruhovité alebo elipsovité plochy. Choroba ustupuje po nástupe vyšších teplôt. Plochu trávnika vyhrabeme a prevzdušníme, poprípade použijeme postrek.

 

Faktory spustenia hniloby:

Nadbytok organickej hmoty, sneh na nezamrznutej poraste , dlhotrvajúca snehová prikrývka , neprevzdušnený pôdny profil, príliš vysoká hladina hnojenia dusíkom na jeseň, nedostatočná výživa draslíkom na jeseň.


 

Červená nitkovitosť – hubovitá choroba trávnika, ktorá sa spravidla vyskytuje v jeseni. Na trávniku sa prejavuje v nepravidelných škvrnách, ktoré neskôr žltnú a dostávajú farbu slamy. Pri vyššej vlhkosti sa objavujú ružovo sfarbené chumáčiky vzdušného mycélia. Prevenciou pred touto chorobou je správne nastavená závlaha, správne kosenie, vyrovnaná výživa, prevzdušňovanie trávnika. Účinný je postrek s látkou iprodione, flutriafol, azoxystrobin.

Faktory spustenia hniloby:
Patogén napadá všetky typy trávnikov , ktoré sú oslabené resp. pomaly rastú z rôznych dôvodov: neprimeraná výživa, pôsobenie stresových faktorov ( sucho, napadnutie chorobami, nízka intenzita svetla, nadmerná záťaž….)
Rozvoj choroby podporuje . vysoká vlhkosť vzduchu, pri súčasnej teplote vzduchu 16-22 º C , dlhodobé zamokrenie , rosa, hmla , nízka hladina výživy. Choroba sa vyskytuje hlavne v neskorom lete a s skorej jari. Menej odolné sú odrody kostravy červenej.

Ochrana:

Vyrovnaná výživa, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, optimálne zavlažovanie ( nezavlažovať príliš veľa), stieranie rosy . Odstraňovanie plste ako zdroja možnej nákazy.


 

Ohnisková škvrnitosť trávnika – hubová choroba, ktorá sa prejavuje na listoch spočiatku ako žlté až svetlohnedé vodnaté škvrny. Listy sú tenké , hnedé. Na trávniku choroba tvorí hnedé suché škvrny, na okraji s viditeľným tmavosivým okrajom. Suché škvrny sa vytvárajú aj napriek dostatku vlahy. Mycélium sa prejavuje ako jemná biela pavučinka. Choroba napadá zväčša listy. Rizikovým faktorom sú vysoká teplota a vlhkosť. Trávnik dokáže zregenerovať v priebehu 2-3 týždňov. Prevenciou je vyrovnaná výživa, v lete prísun draslíka, správne kosenie a prevzdušňovanie trávnika. Účinný je postrek s látkou iprodione, chlorothalonil, azoxystrobin.

Faktory spustenia hniloby:

Kyslé pôdne prostredie.
Vysoká teplota  pretrvávajúca počas 3-5 dní a mokrý povrch viac ako 10 hodín počas dňa.
Chorobu podporuje: prehnojenie dusíkom, zlé drenážne vlastnosti pôdy,nedostatok vzduchu v pôde, príliš mokré prostredie a príliš vysoké dávky závlahy počas zamračeného počasia.

Preventívna ochrana:

Medzi preventívne opatrenia patrí hlavne vyrovnaný zavlažovací režim. Eliminovanie permanentne mokrého povrchu listov výrazne znižuje šírenie choroby.Ďalej medzi preventívne opatrenie patrí: vyrovnaná výživa, prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyvarovanie stresu zo sucha, pravidelné odstraňovanie plsti.


Múčnatka trávová  – vytvára na listoch belavý múčny povlak, ktorý prechádza do rozsiahlejších hnedastých škvŕn. Listy takto napadnutých tráv postupne odumierajú. Choroba sa najčastejšie vyskytuje na extenzívne pestovaných trávnikoch, na zatienených miestach s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Prevenciou je časté kosenie, vyrovnaná výživa a použitie fungicídu s účinnou látkou propiconazole, fenopropimorph.

Ochrana:

Preventívne opatrenia : vyrovnaná výživa hlavne dusíkom , prísun draslíka v letnom období, pravidelné kosenie a prevzdušňovanie trávnika, vyrovnaný závlahový režim. Zvýšenie intenzity svetla a prúdenia vzduchu.
Múčnatku je možné zvládnuť bežnými udržiavacimi praktikam

 

Written by GreenBaron